Łagodny przerost prostaty spotyka co drugiego mężczyznę po 57 roku życia. Przyczyną występowania tego schorzenia jest nie tylko postęp cywilizacyjny, ale także uwarunkowania genetyczne oraz zły styl życia. Jak rozpoznać objawy łagodnego przerostu prostaty oraz jakie są sposoby leczenia.
Czym jest prostata?
Prostata to gruczoł krokowy, który jest elementem męskiego układu płciowego. Prostata jest wielkości kasztana i położona wokół cewki moczowej bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Gruczoł krokowy produkuje wydzielinę, która obok plemników jest główny składnikiem nasienia. Powiększanie się gruczołu krokowego jest przejawem zaburzeń hormonalnych okresu przekwitania u płci męskiej.
Łagodny przerost prostaty – jaki ma wpływ na organizm?
Mężczyźni po 50 roku życia narażeni są na obniżenie produkcji męskiego hormonu płciowego – testosteronu. Spadek testosteronu prowadzi do pobudzenia w głównej mierze rozrostu tkanek prostaty: gruczołowej, łącznej i mięśniowej wewnętrznej części gruczołu. Powiększenie się tej części gruczołu jest punktem odniesienia dla później pojawiających się zaburzeń.
Powiększenie gruczołu nie może być podstawą do rozpoznania łagodnego rozrostu prostaty. Do całości obrazu zaliczyć musimy objawy przerostu prostaty ze strony dolnych dróg moczowych takie jak: częste oddawanie moczu, oddawanie moczu w nocy oraz problemy w oddawaniu moczu związane z gruczołem krokowym – słaby strumień moczu, kłopoty z rozpoczęciem mikcji, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Dopiero wystąpienie tych elementów w różnym nasileniu upoważnia do rozpoznania łagodnego rozrostu prostaty.
Łagodny przerost prostaty. Jakie są objawy?
Łagodny przerost prostaty wpływa na funkcjonowanie układu moczowego. Przebiegająca przez środek stercza cewka zostaje bowiem zwężona, co powoduje trudności w oddawaniu moczu. Dlatego do typowych objawów łagodnego przerostu prostaty zalicza się:
- uczucie ciągłego parcia na pęcherz;
- konieczność częstszego (nawet 3, 4 razy) oddawania moczu, także w nocy;
- dłuższy czas potrzebny do rozpoczęcia opróżniania pęcherza;
- słaby strumień moczu
- konieczność natężania się, aby całkowicie opróżnić pęcherz;
- nawet śladowe ilości krwi w moczu;
- trudności w zainicjowaniu mikcji
Łagodny przerost prostaty. Jakie są metody leczenia
Łagodny przerost prostaty można leczyć farmakologicznie, operacyjnie lub wykorzystując nowoczesne narzędzia w postaci małoinwazyjnych metod operacyjnych takich jak terapia parą wodną Rezum.
Metoda farmakologiczna polega na przyjmowaniu leków, które obniżają napięcie mięśni gładkich dróg moczowych, zmniejszają obrzęki i przekrwienie szyi pęcherza moczowego, poprawiają elastyczność gruczołu krokowego i drożność pęcherza. Powyższa metoda jest mało efektywna oraz obciążająca organizm.
Łagodny przerost prostaty – leczenie za pomocą terapii parą wodną Rezum
Terapia parą wodną Rezūm to niechirurgiczny zabieg, który wykorzystuje naturalną energię zmagazynowaną w parze wodnej, aby usunąć nadmiar tkanki gruczołu krokowego, który uciska cewkę moczową.
Zobacz prezentacje jak działa terapia Rezum:
Gdzie mogę wykonać zabieg metodą Rezum?
Obecnie zabieg parą wodną Rezum można wykonać w renomowanych placówkach Urologicznych, takich jak:
Szpital Świętego Łukasza w Bydgoszczy
Dr Jacek Szyperski
Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej 10A,
85-825 Bydgoszcz
Ober Clinic – Dr Emil Zwoliński
KONSULTACJE:
ul. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa
MIEJSCE ZABIEGÓW:
ul. Batorego 44, 05-400 Otwock
Szpital św. Anny w Piasecznie
Marek Zawadzki i Przemysław Zugaj
ul. A. Mickiewicza 39, 05-500 Piaseczno
Szczegóły