Pięć rzeczy, których nie wiedziałeś o powiększonej prostacie

Pięć rzeczy o powiększonej prostacie

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z częstej choroby u mężczyzn, która pojawia się w miarę starzenia się: łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, znanego również jako przerost prostaty lub BPH. Nie ma wątpliwości, że BPH dotknie zdecydowaną większość mężczyzn, w miarę jak stają się coraz starsi. Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o leczeniu BPH i samym BPH. 

1. To nie jest nowotwór, co to właściwie jest BPH?   

BPH jest schorzeniem, w którym gruczoł krokowy powiększa się i naciska na cewkę moczową, utrudniając przepływ moczu.  BPH nie powoduje raka, ale nieleczony, może prowadzić do poważniejszych problemów z układem moczowym, pęcherzem moczowym i nerkami.   

2. Nie jesteś sam  

BPH jest zaskakująco częstym schorzeniem – jest uważane za jedną z najczęstszych chorób u dojrzałych mężczyzn i najczęstszą przyczynę problemów z układem moczowym1. Częstość występowania BPH wzrasta wraz z wiekiem. Tak naprawdę, 50% mężczyzn do 60 roku życia, 70% mężczyzn powyżej 60 i 90% mężczyzn do 85 roku życia dotkniętych zostanie BPH.2,3  

3. Dlaczego na to choruję?  

Naukowcy nie są do końca pewni, co powoduje BPH i dlaczego niektórzy mężczyźni mają przerost prostaty, a inni nie. Jednak dla prawie wszystkich mężczyzn BPH jest naturalną częścią starzenia się. Gruczoł krokowy przechodzi przez dwa okresy wzrostu w ciągu całego życia mężczyzny. Najpierw, prostata dwukrotnie zwiększa rozmiar u nastolatków, później w wieku 25 lat prostata zaczyna ponownie rosnąć i okres ten trwa do końca życia.4 Inne czynniki ryzyka mogą obejmować rodzinną historię występowania BPH, otyłość, choroby serca i cukrzycę.2 

4.Skąd wiadomo, że masz BPH?   

BPH może powodować frustrujące objawy, w tym: częste oddawanie moczu, słaby, przerwany strumień moczu, trudności podczas rozpoczęcia i zatrzymania oddawania moczu, odczuwanie nagłej potrzeby oddania moczu, niezdolność do oddania moczu w razie potrzeby i brak kontroli nad oddawaniem moczu.5  

BPH może wpływać na Twoje codzienne życie,  a w wyniku tego możesz odczuwać emocje wstydu, braku komfortu i zakłopotania.

5. Terapie BPH, które mogą Ci pomóc   

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje kilka metod leczenia BPH. Mogą one obejmować obserwację, zmiany w stylu życia, takie jak zdrowe odżywianie, zmniejszenie wagi lub redukcja ilości przyjmowanych płynów przed snem.5 Inne terapie stosowane przy przeroście prostaty obejmują leki, laseroterapię, minimalnie inwazyjne procedury, takie jak terapia parą wodną Rezūm i chirurgia inwazyjna.  

Leki mogą nie działać na wszystkich i/lub mogą mieć niepożądane skutki uboczne, takie jak zawroty głowy, zaburzenia erekcji i niższy popęd seksualny.6 Terapia minimalnie inwazyjna lub chirurgiczna może być zalecona, jeśli na przykład objawy utrzymują się pomimo leczenia lekami lub występują inne problemy zdrowotne. Wielu pacjentów decyduje się na nowe metody leczenia BPH, takie jak minimalnie inwazyjne procedury, które można wykonać w gabinecie lekarskim, tak aby uniknąć czasu spędzonego w szpitalu lub potencjalnego wpływu na sprawność seksualną. 

Rezūm to jedyna terapia, którą można wykonywać w gabinecie wykorzystująca parę wodną do obkurczenia przerośniętej prostaty i oferuje trwałą ulgę w objawach BPH. Wykorzystuje parę wodną do zmniejszenia wielkości prostaty w celu bardziej naturalnego leczenia przerostu prostaty. Zapewnia długotrwałą ulgę w objawach BPH bez inwazyjnej operacji i skutków ubocznych leków na receptę.7,8 

Teraz, gdy znasz typowe przyczyny i metody leczenia BPH, porozmawiaj ze swoim lekarzem o terapii parą wodną Rezūm. Znajdź lekarza, który przeprowadza terapię Rezūm w pobliżu i umów się na wizytę już dziś.

Bibliografia:

  1. Lim KB. Epidemiology of clinical benign prostatic hyperplasia. Asian J Urol. 2017 Jul;4(3):148-51.
  2. Barry M, Roehrborn C. Management of benign prostatic hyperplasia. Ann Rev Med. 1997 Feb;48:177-89
  3. Berry SJ, Coffey DS, Walsh PC, et al. The development of human benign prostatic hyperplasia with age. J Urol. 1984 Sep;132(3):474-9.
  4. Jarvis TR, Chughtai B, Kaplan SA. Testosterone and benign prostatic hyperplasia. Asian J Androl. 2015;17(2):212-6.
  5. Carter HB. Prostate Disorders: The Johns Hopkins White Papers. Baltimore, MD: Johns Hopkins Medicine. 2010:1-24.
  6. Roger K, Gilling P. Fast Facts: Benign Prostatic Hyperplasia. 7th edition. Health Press. 2011.
  7. McVary KT, Rogers T, Roehrborn CG. Rezūm water vapor thermal therapy for lower urinary tract symptoms associated with benign prostatic hyperplasia: 4-year results from randomized controlled study. Urology. 2019 Apr;126:171-9.
  8. McVary KT, Roehrborn C. Five year results of the prospective, randomized controlled trial of water vapor thermal therapy for treatment of lower urinary tract symptoms due to benign prostatic hyperplasia. Late-Breaking Abstract. J Urol. 2020 Apr;203(4):e1021.